Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biri doğru beslenmektir. Yeterli lif alımı, doğru beslenmenin en önemli noktalarından biridir. Lif alımınızı artırmak istiyorsanız, diyetinize dahil edilmesi çok kolay olan bu besinleri gerçekten seveceksiniz.

 

Ceviz.

Bazı insanlar yağ alımını azaltmak için yağlı tohumları diyetlerine dahil etmekten çekiniyorlar, ancak protein, manganez, bakır, folat ve lif gibi diğer faydaları da kaçırıyorlar. Bunların hepsi cevizde bulunur. Bazı çalışmalar cevizlerin hafıza ve ruh halini iyileştirdiğini ve beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini göstermiştir. Bir avuç cevizde (25 gram) 1.7 gram lif bulunmaktadır. Cevizleri birçok tarife ekleyebilir, tek başına da tüketebilirsiniz.

Keten tohumu

Bu küçük minik tohumlar lif haricinde protein, tiamin, manganez, fosfor, magnezyum, bakır ve omega-3 yağ asitleri gibi birçok besin içerir. Keten tohumlarının salatalara, çorbalara ve smoothielere eklenmesi oldukça kolaydır. Bir yemek kaşığı keten tohumu tam 3 gram lif içerir. Keten tohumlarını tüketmeden önce öğütürseniz, hazmı daha kolay olur.

Kinoa

Bir zamanlar sadece geçici bir trend olduğu düşünülen kinoanın popülerliği gün geçtikçe artıyor. 225 gram kinoa tam 5 gram lif içeriğine sahiptir. Kinoa aynı zamanda yüksek seviyede demir, magnezyum ve potasyum içerir.

Chia tohumları

Chia tohumları, önemli seviyelerde protein, kalsiyum, fosfor, manganez ve omega-3 yağ asitleri içerdiği için, sağlıklı beslenene herkesin kilerindeki yerini buldu. 1 yemek kaşığı chia tohumu tam 5.5 gram lif içerir.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi, manganez, omega-6 yağ asitleri, folat ve selenyum gibi çok sayıda harika besin içerir. Ayrıca her porsiyonda yulaf kepeğine oranla dört ila altı kat fazla miktarda lif içerir. 225 gram hindistan cevizi tam 7.2 gram lif içerir.

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası yüksek miktarda C, K, B1, B2, B6, folat ve manganez içerir. Bu süper sebze, bazı kanser hücrelerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olan antioksidanlar ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. 225 gram brüksel lahanası tam 7.6 gram lif içerir. Her bir porsiyon hem çözünür hem de çözünmeyen life sahiptir, peki neden bir sonraki öğünde denemiyorsunuz?

Enginar

Enginar sebze dünyasında kendi başına tam bir süperstardır. Tek bir orta porsiyon, kadınlar için önerilen lif alımının neredeyse yarısını, erkekler için üçte birini karşılamaktadır. 1 su bardağı kadar (yaklaşık 225 gram) enginar tam 10.3 gram lif içeriğine sahiptir.

Mercimek

İnsanların binlerce yıldır mercimek tüketmelerinin bir nedeni var. Mercimeklerin depolanması ve pişirilmesi kolaydır, aynı zamanda çok fazla besin değeri sağlarlar. Protein, lif ve demir oranı yüksektir, kolesterol ve kan şekerini kontrol altında tutarlar. 1 su bardağı kadar mercimek tam 10.4 gram lif içerir.

Avokado

Yenilikçi beslenme trendlerine teşekkür edebileceğimiz bir şey varsa bu, avokadoyu hemen her tarife ekledikleri için olabilir. Avokadolar, tüm meyvelerdeki en yüksek protein ve lif içeriğine, ayrıca yüksek C, E, K, B6, folat ve potasyum seviyelerine sahiptir. 1 su bardağı kadar (yaklaşık 225 gram) avokado tam 10.5 gram lif içerir.

İncir

İncir, sadece doğal mevsimine göre hasat edilebilecek az sayıda meyveden biridir. Ağaçta iken tamamen olgunlaşır ve kısmen kurur. Yüksek nem içeriğinden dolayı doğal olarak daha uzun süre taze kalabilir. Bu meyve ayrıca kan basıncını düşürmek ve kas dejenerasyonuna karşı koruma gibi birçok sağlık yararı ile birlikte geliyor. Yüksek seviyede pantotenik asit, potasyum, manganez ve bakırdan içerir. Kurutulmuş ve taze incirler aynı seviyede lif içerir ve mükemmele yakın bir dengeye sahip hem çözünür hem de çözünmeyen lif içeren nadir gıdalardan biridir. 1 su bardağı kadar (yaklaşık 225 gram) incir tam 14.6 gram lif içerir.