Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > Güneş sistemi maketi nasıl yapılır

Güneş sistemi maketi nasıl yapılır

Güneş sistemi maketi nasıl yapılır?

Güneş sistemi modeli maketi hazırlama ödevi

Sizlere internet ortamında güneş sistemi üzerine kurulmuş olan maket ve çalışmaları sizlere sıralayacağız oğlum için yapmış olduğum ilk çalışma yurt dışında örnek alınacak ödev haline getirilmiştir, güneş sistemi maketi sizlere özel olarak sunulmuştur, burdaki amacımız güzel bir iş ortaya çıkarmak fakat buradaki en önemli oluşum öğretmenler ödev verirken ögrenciye değil bizlere ödev veriyor bunuda buraya yazmadan edemeyeceğim. Güneş sistemi proje ödevi veya çizimi için sizlere örnekler sunacagız.

Orta okul Güneş Sistemi Maketi Yapılışı

Orta Okul ve lise ögrencilerimizin örnek alacagı çalışmalardır. Öncelikle güneş sistemi nedir? sorusuna cevap verelim. Güneşin çekim kuvveti vardır bu çekim etkisinin altına giren sekiz gezegen ve bu gezegenlere ait 166 adet uydu vardır. Ayrıca da beş tane de cüce gezegen dediğimiz gezegenler mevcuttur bu cüce gezegenlerinde bildiğimiz kadarıyla altı adet uydusu bulunmakta ve sayılamayacak kadar da milyarlarca gök cisminden oluşur güneş sistemi çalışması. Güneşten daha parlak ve sıcak yıldızlar az denilecek miktardadır soğuk ve az parlak olan yıldızlara ise sıkça rastlanır.

Gezegenlerin güneşe olan yakınlık uzaklık mesafelerini belirtmek amacıyla güneşe en uzak gezegen Merkür daha sonra Venüs sonra gelen ise bizim gezegenimiz olan Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve de Satürn olarak sıralanır.

Güneş sistemi yaklaşık olarak 4.6 milyar yıl yaşında olup çok eski bir sistemdir. Bu sistemdeki en önemli ana etmen elbette ki güneştir. Güneşin içinde bulunan elementlerin çekim gücü kuvveti sayesinde etrafında bulunan gezegenler güneşin yörüngesine girerek yaklaşır ve sistemi oluşturur.

İnsanlığın güneş sistemini ilk olarak yakından görmesi bilindiği gibi Rus kozmonot Yuri Gagarin olmuştur. Ancak bu araştırma genel olarak dünya çevresinde olup daha uzak gezegenlere günümüzde yeni yeni ulaşılmaya başlanmıştır.

Güneş sistemini kısaca anlatmaya çalıştık şimdi az çok bu bilgilerden de yararlanarak bir proje hazırlayabiliriz. Alt resimde de görüldüğü gibi kolay bir proje gerekli olan malzemeleri kırtasiyenizden temin edebilirsiniz.

Bu projemizde güneş sisteminin bir modelini oluşturacağız.Modelimizde kullanacağımız malzemeler herkesin kolayca temin edebileceği hırdavatçılar da bulunan malzemelerdir.Bu ilköğretim seviyesinde bir projedir.Rahatlıkla teknoloji ve tasarım dersi için proje ödevi olarak verebilirsiniz.

Malzemeler

1- Strafor köpük (Top şeklinde)

2-İnşaat teli

Öncelikle 9 tane tel kesiyoruz bu tellerin boyutları aynı olmayacak.Resimde gördüğünüz gibi daire şeklinde telleri bükeceksiniz.Uzaklıkları hesaplamak için aşağıdaki linkte bir hesap programı mevcut oradan hesap yapabilirsiniz.Teller arasındaki uzaklık yani gezegenlerin birbirine olan uzaklıklarını aşağıdaki hesap programından hesapladığınız ölçülerde küçültülmüş olarak giriniz.

Google aramalar;

basit güneş sistemi yapımı, güneş sistemi maketi nerede satılır, güneş sistemi maketi nasıl yapılır youtube, hareketli güneş sistemi maketi, güneş sistemi maketi satın al, dönen güneş sistemi maketi nasıl yapılır, güneş sistemi proje ödevi raporu, güneş sistemi modeli hazırlama seti, 3 boyutlu gezegen maketi nasıl yapılır,

Bir yanıt yazın

Top