Buradasınız
Ana Sayfa > Araç Teknoloji > Otonom sürücüsüz araçlar

Otonom sürücüsüz araçlar

Otonom sürücüsüz araçlar nereye gidiyor.

Sürücüsüz Otomobil (otonom) Araçlar

 

Yıllardır filmlerde setlerde sahnelerde bağımsız çalışan otonom araçları gördük, fakat bunların gerçek mi yoksa kurgumu olduğuna yıl 2018 olmasına karşın daha inanamadık, ayrıca raylı sistemlerde sürücüsüz trenler kullanılmaya başlandı Türkiye’de, Otonom sürücüsüz araçlar için daha zamana ihtiyacımız var insanlık olarak, sizlere otomotik sürücüsüz  araçların nasıl hareket ettiği hakkında bilgiler verelim.

Sürücüsüz otomobiller, bir insan sürücü olmadan bizzat kendine göre hareket edebilen ve istenilen noktaya gitmeyi fırsatı sunan araçlardır. Bazı sürücüsüz otomobiller sadece otoban üzerindeki trafiği izleyerek gidebilirken bazıları ise tam otomatik olarak bizzat kendine gidebilmektedir. otonom düzeyine yönelik farklı çeşit model dünya piyasısında yer almaktadır.

Sürücüsüz Otonom Otomobiller Nasıl Çalışır?

Sürücüsüz araçlar, etraflarındaki dünyanın dijital bir fotoğrafını oluşturmak ve bunun üzerinden emniyetli bir yol çizmek için tasarlandı, kuvvetli bilgisayarları ve çoklu sensörleri kullanmaktadırlar. Bu güzergaha ayrıyeten, beklemediğiniz tehlikelere veya belirsiz yol işaretlerine de yanıt verebilecek yapıdadırlar. Kullanılan sensörler, kullanılan video kameralar, radar, lazer veya bütünleşik sensörlerdir. Bu sensörleri, ya ön ızgara içine veya dikiz aynasının önündeki bir bölmenin içine yerleştirilmiş olarak son teknoloji ile üretilmiş arabaların üstünde görebilirsiniz.

 

Günümüzde satın alabileceğiniz Otonom araçların yeni sezon modelleri, sadece yarı bir özerk bir sürüş sunabilmektedir. Bu sebeple otoban trafiği benzeri ağır trafiklerde araca ekstra müdahale edebilecek bir şoföre gereksinim gerekmektedir. Yarı otonom araçlar, direksiyonu kullanmanız gerektiğini bildirmek size en hızlı şekilde sesli ve görüntü olarak uyarır. Otomotiv Mühendisleri Topluluğu, Sürücüsüz sürülen teknolojinin çeşitli türlerini kategorize etme çalışmalarını önümüzdeki senelerde tanımlamaktadır:

Otonom olmayan araçlar, Sürücülü otomobiller

Araç üstünde, Otomobilin çevresini takip edebileceğiniz kamera veya sensörler olabilir. Fakat bu sensörlerin araç üstünde hiçbir denetimi bulunmamaktadır. Aracı sadece sürücü yönlendirebilir.

 

Seviye 1 – Sürücü yardımcıları yer alan Otonom araç

Sürücüsüz araç, bir takım sürüş destek sistemleri ile yollarda ilerleyebilir fakat bunu bir insan şoförü ile iş birliği içinde yapabilmektedir. Yollarda önünüzdeki aracı algılayabilen ve hızını ona yönelik ayarlayabilen adaptif hız sabitleyici sistemleri bu tip araçlarda yer alan sistemlere örneğin gösterilebilir. Yol bilgisayarı yardımı ile size bilgiler sunmaktadır.

Seviye 2 – Yarı Sürücüsüz araçlar

Sürücüsüz Araç , sürüş işlevlerini kontrol altında tutabilir fakat bunu hiç bir dikkat olmasa bile her zaman müdahale edebilecek bir insan şoförü ile gerçekleştirir. Mercedes E Serisi ve Tesla Model S benzeri yeni sezon modelleri kısmi Otonom sürüş fırsatı sunmaktadır. Temiz otobanlarda, şeritlerin tespit edecek ve görüntü meydana geldiği yollarda araç bizzat kendine hız sabitleyici ile devam edebilmektedir. Fakat Mercedes E Serisi, Otomobilin bizzat kendine aynı ritimde devam edebilmesi  sürücünün araç direksiyonu üstünde elini tutmasını istemektedir. Kontrollü sürüş istemektedir.

Seviye 3 – Koşullu otonom Sürücüsüz araçlar

Seviye 2’deki otomobiller benzeri, araç, hızlanma, frenleme ve araç direksiyonu hakimiyetini kontrol eder. Fakat bir takım vaziyetlerde sürücünün sürüşü devralması gerekir. Bu seviyedeki otomobiller, sürücünün devreye girmesi gerekli bulunan vaziyetlerde önceden size ikazda bulunur aracınız. Önceden size bilgi vererek sürücünün yola ve çevrenindeki araçlara odaklanmasına ve dikkat etmesine imkan vermektedir.

Seviye 4 – Yüksek Sürücüsüz Otonom araçlar

Belirlenmiş bir alan içinde, yüksek otonom düzeyine sahip bulunan otomobiller, sürücü müdahalesi olmaksızın bizzat kendilerine istenilen noktaya gidebilmektedir. Araç içerisindeki sürücünün, çevrede yaşanılan durum hakkında ve yanındaki araçlara odaklanmasına gerek yoktur. Sürücüsüz araç belirlenmiş meydanın dışarısına çıktığında bizzat kendine emniyetli bir biçimde park edebilme kabiliyetine de sahiptir. Bu sistem bir çok markada bulunmakta.

Seviye 5 – Tam Otonom sürücüsüz araçlar

Bu seviyedeki tam Sürücüsüz  otomobiller, bilim kurgu filmleri aracılığıyla vaat edilen bizzat kendine rol eden araçlardır. İnsan müdahalesi olmaksızın kendisini rastgele istenilen bir noktaya götürebilmektedir. Esasında bu stil otomobiller, daha çok seyahat sırasında kontrollerle donatılmayabilir. Sektördeki sürücüsüz araç makine uzmanı kişiler, 2030 sensine doğru 5. seviye tam Sürücüsüz  otonom otomobilleri görmeyeceğimizi öngörmektedirler.

Sürücüsüz araçları, yakın gelecekte yollarda görmeye başlayacağız benzerleri bir çok oto markası tarafından üretilmektedir. Bu bölgede bir çok kez denetim yapılmakta ve her  gün yeni teknolojiler tanıtılmaktadır. Ülkemizde kısmi sürücüsüz otomobiller yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Sürüş destekçi sistemler, pek çok tehlikeden korunmamızı sağlamaktadır. Fakat araba sürmek , kimilerine yönelik farklı bir tutkudur. Bir çoğumuz özerk otomobiller yaygınlaşsa da aracını bizzat sürmeyi isteyecektir . Sürüş becerilerimize her ne civarı güveniyor olsak da güvenlik zamananında rastgele bir PC sistemi bizden daha sıkı olacaktır. Tam sürücüsüz araçlara geçmesek de sürüş güvenlik sistemlerini etkin bir biçimde kullanmak hem bir sizin hem bir de öbür kişilerin can güvenliği tarafından epeyce mühimdir.

 

sürücüsüz araçlar,
sürücüsüz araçlar nedir,
kendi kendine giden araçlar,

sürücüsüz otomobil,
sürücüsüz araçlar otonom,
sürücüsüz araçlar nasıl çalışır,
sürücüsüz araç,
sürücüsüz araç teknolojisi
sürücüsüz araç tesla,
sürücüsüz araç mercedes,
sürücüsüz araç kiralama,

otonom araçlar,

Bir yanıt yazın

Top