Buradasınız
Ana Sayfa > Bitkisel Çaylar > Sibirya Ginsengi Eleuthero Sağlık Açısından Faydaları

Sibirya Ginsengi Eleuthero Sağlık Açısından Faydaları

Sibirya Ginsengi Eleuthero Sağlık Açısından Faydaları

Sağlık Açısından bir çok bitkilerin insan sağlığına vaydaları olduğunu biliyoruz eski zamanlarda tıp bakadur gelişmemişken bitkisel olarak tedavilerde kullanılan bitkilerin faydalarını saymakla bitiremeyiz bunlardan bir tanesi olan sibirya ginsengi  Size faydalarından bahsedeceğiz bu bilgileri sizlerle paylaşırken bunları bilinçsiz bir şekilde uygulamanızı tavsiye etmiyoruz konusunda uzaman bir hekim tarafından bilgi almanızı öneriyoruz sizlere

Eleuthero veya Sibirya ginsengi olarak da bilinen Eleutherococcus, dağ ormanlarında yetişir ve Çin, Japonya ve Rusya dahil olmak üzere doğu Asya’ya özgüdür. Eleutherococcus bir adaptogen olarak kabul edilir, yutulduğunda bir organizmanın strese karşı direncini artırmasına yardımcı olduğu görülen bitkileri veya diğer maddeleri tanımlayan bir terimdir. Bu yazıda Sibirya ginsenginin sağlık açısından faydaları bulunmaktadır.

Sağlık Açısından Faydaları

Sibirya ginsengi, bu bölümdeki potansiyel faydaların her biri için umut verici klinik sonuçlar üretmiştir, ancak FDA, herhangi bir tıbbi amaç veya sağlık iddiası için eleuthero takviyelerini onaylamamıştır ve herhangi bir takviyenin kalitesinin garantisi yoktur. Sibirya ginsengi ile takviyesi almadan önce uzman bir doktorla görüşülmesi tavsiye edilir.

Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluğu olan 76 gencin umut verici bir klinik çalışmasında, 1,5 g Sibirya ginseng ve lityum standart bir tedavi olan 20 mg fluoksetin ve lityum ile karşılaştırılabilir iyileşmeler sağlamıştır. Hem yanıt oranları hem de remisyon oranları tedavi grupları arasında istatistiksel olarak eşdeğerken, Sibirya ginseng grubu daha az yan etki bildirmiştir.

Bağışıklık Sistemi ve Enfeksiyon

Eleuthero, bağışıklık sisteminin işlevini iyileştirebilir ve vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilir. Hayvan çalışmalarında, eleuthero kök ekstresi ile takviye, immünoglobulinler G ve M (IgG ve IgM) olarak adlandırılan moleküllerin üretimini arttırmıştır. IgG ve IgM, virüsler ve bakteriler gibi patojenlere bağlanır ve onları yok edilmek üzere işaretler. Bu süreç vücudu enfeksiyon ve hastalıktan korur. Eleuthero ayrıca T hücreleri ve doğal öldürücü hücreler de dahil olmak üzere bazı beyaz kan hücrelerinin seviyelerini artırabilir.
Soğuk algınlığı: Geleneksel uygulayıcılar, soğuk algınlığı ve grip de dâhil olmak üzere viral enfeksiyonlar için eleuthero özü kullanırlar. Sınırlı klinik çalışmalarda, ortaya çıkan semptomlardan 72 saat sonra alınırsa, Sibirya ginseng ekstresinin soğuk algınlığı semptomlarını azalttığı görülmüştür. Araştırmacılar, insan akciğer hücrelerini gribe neden olan grip virüsü ile enfekte etmişler ve yarısı eleutheroside B1 ile tedavi etmiştir; bu hücreler virüsün çok daha azını üretmiştir. Bir çalışma, eleuthero’nun soğuk algınlığına ve gribe neden olanlar gibi RNA virüslerini öldürebildiğini, ancak herpes gibi DNA virüslerini öldüremeyeceğini düşündürmektedir. Eleuthero’nun antiviral ve bağışıklık arttırıcı etkileri kombinasyon halinde, bazı enfeksiyonlar için iyi bir seçenek olabilir.
Uçuk: Bir çalışmada, altı ay boyunca günde 400 mg Sibirya ginseng ekstresi, herpes simpleks virüs tip 2 ile enfeksiyon oranını azalttığı görülmüştür. Ekstraktı alan kişilerde semptomların sıklığı ve şiddeti azalmıştır.


Kadmiyum zehirlenmesi: Kadmiyum, bağışıklık sistemini baskılayan toksik bir ağır metaldir. Maruz kalma sırasında, dalakta kadmiyum birikir ve bu organdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını azaltır. Daha fazla kadmiyum oluşur, dalakta daha az beyaz kan hücresi bulunur ve bağışıklık sistemi zayıflar. Farelerde eleuthero ekstresi kadmiyum zehirlenmesinin etkilerini tersine çevirmiş ve kadmiyum dalağından temizlenmiştir.
Diyabet: Eleuthero özütü, hepsi şeker hastalığını önlemeye yardımcı olan kan şekeri seviyelerini, insülin duyarlılığını ve yağ asidi seviyelerini iyileştirebilir. Bir klinik çalışmada, 480 mg/gün Sibirya ginseng ekstresi alan kişiler, hem açlık hem de yemeklerden sonra kan şekerini azaltmıştı. Ayrıca daha düşük HbA1c, trigliserit ve toplam kolesterolü vardır.
Diyabetik farelerde, eleuterosid E, insülin yapan, kan şekeri seviyelerini düşüren ve insülin direncini azaltan pankreas hücrelerinin işlevini destekledi. Eleutheroside B ayrıca diyabetik sıçanlarda kan şekeri, insülin ve diğer hastalık belirteçlerini normalleştirmiştir. Karnitin ile kombinasyon halinde, Sibirya ginsengi yüksek kolesterollü diyetle beslenen sıçanlarda kilo alımını ve kolesterol artışını önlemiştir.
Yorgunluk: Eleuthero ile takviye edilen birçok insan bunu enerji artırıcı etkileri için yapar. Eleutrositler, metabolizmayı hızlandıran ve enerji üretmek için yağları parçalayan AMPK’yı aktive eder. Eleuthero, beynin büyüme ve değişime uyum sağlama yeteneğini artıran BDNF’yi de aktive edebilir. İnsan ve hayvan çalışmalarında eleuthero takviyeleri artan dayanıklılık ve zihinsel odaklanma ve yorgunluğu azaltmıştır.
Atletik performans: Kısa vadede, egzersiz bağışıklık sistemini baskılar ve orta beyindeki serotonin üretimini arttırır. Orta beyinte artan serotonin, dopamin nöronlarının ne sıklıkla ateş ettiğini azaltır, bu da egzersizi daha fazla vergilendirir ve gerekli iyileşme süresini artırabilir. Eleuthero, egzersiz sırasında bağışıklık sistemini güçlendirdi ve orta beyindeki serotonin üretimini azaltmıştır; böylece vücudun egzersizden kurtulma yeteneğini artırabilir ve hızlandırabilir.
Eleuthero atlet, performansının da birçok belirteç geliştirilmiştir. Her sporcunun çaba gösterebileceği süreyi artırmış; egzersiz yoğunluğunun bir ölçüsü olan maksimum kalp atış hızını arttırmış; egzersiz sırasında kandaki glikozu düşürür ve serbest yağ asitlerini arttırır. Sonuç olarak, eleuthero glikojen koruyucu adı verilen bir süreci geliştirebilir.
Eleuthero takviyesi, daha hızlı iyileşme sürelerine katkıda bulunabilecek kan akışını iyileştirmiştir. Son olarak, uzun süreli egzersiz sırasında kasları hasardan korumuştur. Ancak, bu potansiyel faydalar tartışmalıdır. Bazı araştırmacılar eleuthero’nun atletik performans üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmaların tasarım kusurlarından mustarip olduğu konusunda ısrar etmektedir.
Bellek: Yüksek tansiyon nedeniyle tedavi edilen 30 yaşlı insan üzerinde yapılan bir çalışmada, eleuthero takviyeleri beyin fonksiyonlarını hafifçe iyileştirmiştir. Alzheimer hastalığı olan hayvanlarda, yüksek dozda eleuthero hafıza ve öğrenmeyi geliştirmiştir. Eleutherosides B ve E, sıçan beyinlerinin hipokampus bölgesinde asetilkolini arttırmıştır, böylece nöronlar arasındaki iletişimi geliştirmiştir.
Yüksek stres seviyeleri beynin öğrenme, yeni anılar oluşturma ve mevcut anıları alma yeteneğine zarar verir. Eleuthero’nun stres azaltıcı etkileri, bu eksikliklerin stresden kaynaklanması durumunda bellek açıklarının geri kazanılmasına yardımcı olabilir. Son olarak, oksidatif stres hem kısa hem de uzun süreli hafızayı azaltır. Eleuthero’nun antioksidan etkileri de hafızayı bu şekilde geliştirmeye yardımcı olabilir.


Enflamasyon: Eleuthero’dan dört saat sonra, sağlıklı kadınlar alt bacaklarında şişmeyi azaltmıştır. Eleutheroside E, lenf damarlarını stabilize eden ve lenfatik sistemin işlevini geliştiren Tie2 adlı bir reseptörü aktive ettiği görülmektedir. Siklooksijenaz 2 veya COX-2, iltihabı ve ağrıyı arttıran bir enzimdir. Yaygın olarak kullanılan NSAID’ler çoğunlukla engelleyerek çalışır. Eleuthero meyvesi özütü, hem oksijenaz 1 (HO-1) adı verilen ve COX -2’yi bloke eden ve böylece enflamasyonu azaltan bir enzimi aktive etmektedir. Eleuthero ayrıca alerji semptomlarını azaltabilir. Bir tür beyaz kan hücresi olan mast hücreleri, çoğu alerjik reaksiyondan sorumludur; eleuthero, sıçanlarda mast hücrelerinin aktivitesini azaltır.
Ailevi Akdeniz ateşi: Ailesel Akdeniz ateşi veya FMF, ateş, ağrı ve cildin kızarıklığı ile işaretlenmiş inflamasyon ataklarına neden olan genetik bir durumdur. Diğer otlar ile birlikte, eleuthero çocuklarda FMF semptomlarını azaltabilir.
Alkol kalıntıları: Alkol kalıntıları vücuda çok fazla stres atıyor ve yorgunluk, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi semptomlara neden olmaktadır. Eleuthero ekstresi, bir insan çalışmasından elde edilen verilere dayanarak vücudun normal işlevine dönmesine ve semptomları azaltmasına yardımcı olabilir.
Osteoporoz: Koreli kadınlarda yapılan bir çalışmada, eleuthero takviyeleri, kemik oluşturma aktivitesini arttıran bir hormon olan osteokalsini arttırmıştır. Ancak bu çalışma kemik mineral yoğunluğunda doğrudan ve anlamlı artışlar bulamamıştır. Osteoporoz ile yapılan bir sıçan çalışmasında eleuthero kabuğu ekstresi kemik mineral yoğunluğunda kayıpları önlemiştir. Eleuthero’nun insanlarda kemik mineral yoğunluğunu etkili bir şekilde koruyup korumadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Parkinson hastalığı: Parkinson hastalığı beynin bazal gangliyon bölgesinde hasara ve dejenerasyona neden olur. Bu dejenerasyon, Parkinson hastalığı olan kişilerin tipik hareket problemlerine yol açmaktadır. Eleuthero bu semptomları önlemeye yardımcı olabilir: hayvan çalışmalarında, tam ekstrakt ve sesamin gibi sinir ve beyin hücreleri gibi izole bileşikler hasar ve ölümden korunur. Bu koruyucu etki muhtemelen eleuthero’nun beyindeki dopamin seviyelerini artırma yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır; bu sağlık yararı henüz insanlarda incelenmemiştir
Stres: Hayvan çalışmalarında eleuthero, zihinsel işlevi arttırdı ve zorla yüzmek, uyku yoksunluğu veya yeni bir ortama taşınmak gibi stresli olaylardan kurtulmak için gereken süreyi azaltmıştır. Eleuthero, beynin değişime uyum sağlamasına yardımcı olan BDNF’yi aktive edebilir. Eleutherosides, enerjiyi artıran ve stresli ve yorgun olduğumuzda devam etmemize yardımcı olan AMPK’yi arttırır.
Daha az miktarda bulunan bir bileşik olan sesamin, vücudu iltihap ve doku hasarına karşı da korur. Son olarak, eleuthero aktive HSP70 ve doku hasarına karşı vücudun direncini artırır. Birlikte eklenen bu etkiler muhtemelen eleuthero’nun anti-stres etkilerini açıklar. Bu sağlık yararı biraz tartışmalıdır. Bazı çalışmalar eleuthero’nun bazen stres yanıtını arttırdığını ve bazen azalttığını göstermektedir. Diğerleri hiçbir anti- stres faydasının olmadığını öne sürmektedir.
Bu tartışma, onun hormetik etkileri ile açıklanabilir. Hormesis, vücudun taşıdığı doğuştan gelen bir iyileştirme mekanizmasıdır. Eleuthero gibi adaptojenler hafif hormetik stresörler olabilir. Yine de, eleuthero takviyelerinin stresle mücadelede etkili olup olmadığına ve ne ölçüde etkili olduğuna ışık tutmak için daha fazla araştırma yapılması gerekecektir. Oksidatif streste Eleuthero serbest radikalleri azaltır ve hücresel sağlığı destekler. Eleuthero ekstresindeki birçok bileşik, serbest radikallere bağlanır ve nötralize eder, oksidatif stres ve hücresel hasarı önler.
Sivrisinek ısırıkları: Eleuthero yapraklarından elde edilen uçucu yağ, sivrisineklerin ısırmasını önler. Tam yağ, sivrisinek ısırıklarını önlemede DEET kadar etkili olan dörtte üç kadardır; a-bisabolol adı verilen izole edilmiş bir bileşik DEET kadar etkilidir. Eleuthero’nun potansiyel böcek kovucu özelliği hakkında hiç bir çalışma yapılmamıştır; daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Kanser araştırmaları: Eleuthero’nun kanseri tedavi ettiği veya önlediği gösterilmemiştir. Eleuthero özütü sağlıklı insanlarda ve kanser hastalarında bağışıklık fonksiyonunu arttırıyor gibi görünmektedir; bazı araştırmacılar uzun süreli enfeksiyon risklerini azaltabileceğine ve vücudun malign bir tümörle savaşmasına yardımcı olabileceğine inanmaktadır, ancak bu klinik çalışmalarda kanıtlanmamıştır. Araştırmacılar sağlıklı bakterileri kansere neden olan zehirlere maruz bıraktıklarında, eleuthero özü mutasyon oranlarını yarıdan fazla düşürdü. Eleuthero ekstresi hücreleri radyasyona maruz kalmadan kaynaklanan mutasyonlardan da koruyabilir, ancak bu etki küçüktür.
Daha doğrudan, eleuthero laboratuvar ortamında insan mide, akciğer ve boğaz kanseri hücrelerine karşı potansiyel için araştırılmıştır. Ayrıca eleuthero, hücre çalışmalarında östrojen reseptörlerini bloke etmekte ve gelecekteki araştırmalar östrojenik kanser tiplerinde faydalı olup olmayacağını araştıracaktır. Araştırmacılar ayrıca son zamanlarda oksidatif stresi artıran ve seçici olarak kanser hücrelerini öldüren gümüş nano parçacığı sentezlemek için eleuthero kullanmışlardır. Bu doğal kaynaklı nanoparçacık, bir laboratuar ortamında ticari gümüş nanoparçacıktan veya yaygın bir kemoterapi ilacı olan Cisplatin’ten daha etkiliy olmuştur.
Bu araştırmaların hiçbiri kansere karşı savaşmak için eleuthero kullanmak için gerekçe olarak değerlendirilmemelidir. Sibirya ginseng’in tamamlayıcı bir sağlık stratejisinin parçası olabileceğine inanıyorsa, uzman bir doktorla görüşülerek alınmalıdır.
Kanser hücrelerindeki östrojenler: Eleutheroside E, östrojenlerin kanser hücrelerindeki etkilerine karşı hareket ettiği görülmektedir. İnsan kanser hücrelerini kullanan bir çalışmada, eleuthero ekstresi ve eleuterosid E, östrojen reseptörlerini önemli ölçüde azaltmıştır. Bu bitki aynı zamanda östrojen hakimiyetini azaltmak için bir seçenek olarak önerilse de, kadınlarda anti-östrojen etkilerini desteklemek için sağlam bir araştırma yoktur ya da aşırı derecede aşırı öfkeli östrojen hakimiyeti teorisini destekleyecek yeterli veri yoktur.

Bir yanıt yazın

Top