Buradasınız
Ana Sayfa > Genel bilgi > Bel ağrısına ne iyi gelir Bel ağrısı Nedenleri Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısına ne iyi gelir Bel ağrısı Nedenleri Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısına ne iyi gelir Bel ağrısı Nedenleri Bel Ağrısı Tedavisi

İnsanoğlu sıklıkla karşılaştığı ağrılardan olan bel ağrısı bir çok insanı çok mağdur ediyor bu tür bir durumda kaldığımızda yapmamız gereken bazı tedbirler almamız gerekiyor ama maalesef kimse bunu önemsemiyor ve ilerleyen yaşlarda bunun acısın çok ama çok fazla çekiyor atalarımızın da dediği gibi son pişmanlık fayda etmese de hayatımıza devam edebilmek adına ağrılarınızın dinmesi adına yapmamız gereken bazı durumlar var bunları yerine getire bilirsek daha iyi bir yaşam süre biliriz geçmiş olsun dileklerimle

Bel ağrısı hareketleri kısıtlahemen yan, yürümeyi, ayakta durmayı, üstelik oturmayı bile zorlaştıran, can sıkıcı ve epeyce da yaygın bir şikayettir. Beli ağrıyanlar çoğunlukla anında fıtıktan şüphelenir ama yazımızda da göreceğiniz benzeri bel ağrısının yabancı birçok sebebi olabilmektedir. Ağrı şiddeti kişiden kişiye çeşitlilik gösterdiği ve tam anlamıyla ölçülemediği amaçlı, yalnızca ağrıdan yola çıkarak bu duruma neyin sebep olduğunu ihtimal etmek güçtür. İyi bir hekim aracılığıyla sorulacak gerçek suallerle bel ağrısı baskı kaynaklı mı, duruş bozukluğundan mı veya kireçlenmeden mi kaynaklanıyor, tanı edilebilir.

Bel ağrısı neyin habercisi?
Bel ağrısı, bel bölgesine ilişkin sebeplerle meydana çıkabildiği benzeri karın içerisinde bir aort anevrizması, böbrek taşı ve safra kesesi, pankreas veya karaciğerde sıkıntıyla kalça eklemi veya eklem hastalıkları varsa da yaşanabiliyor. İç organlardaki hastalıklar da bel ağrısı olarak işaret verebiliyor.

Bel ağrısıTürk toplumunun %80’i, hayatlarının bir döneminde kesinlikle bel ağrısı çekiyor. Bilhassa yetişkinlerde 30 yaşından bu yana bel ağrısı çekme rizikosu çoğalıyor. Fakat bununla birlikte yapılan tetkiklerde, bel ağrısı çeken hasta olanların önce ağrıda anında hekime müracaat ettiklerini, fakat 2. ağrıda çoğalış hekime gitmediklerini gösteriyor.

Anadolu Sıhhat Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Profesyonel. Dr. Ahmet Kıral, bel ağrılarının yüzde 90’ı mekanik bel ağrısı olarak bilinen adele orijinli ağrı olsa da iç uzuv rahatsızlığı bulunanlar ile kısa süre öncesinde operasyon geçirenlerin ve kanser öyküsü olanların bel ağrısını ciddiye alması gerektiğini bildiriyor.

Profesyonel. Dr. Ahmet Kıral, hasta olanların belli bir süre bilgilendikten hemen ardından tekrarlayan bel ağrılarını hekime müracaat etmeden ve iyileştirme olmadan geçirdiklerini uyarı çekiyor. Bel ağrısı çeken kişilerde, ağrı elden ayaktan kesiyor, uyumayı engelliyor veya gece uyandırıyorsa kesinlikle dikkate alınması gerektiğine dair Profesyonel. Dr. Kıral, şunları söylüyor: “Özellikle ağrıyla birlikte ateş, titreme, kilo kaybı veya enfeksiyon varsa, barsak veya mesane işlevlerinde değişiklik olduysa, uyuşukluk, karıncalanma veya güçsüzlük hissediliyorsa ve hastanın geçmişinde kanser öyküsü varsa, ağrı başladıktan bu yana en geç iki ay içerisinde hekime başvurulması gerekiyor”.

Profesyonel. Dr. Kıral’ın verdiği bilgiye göre; Bel ağrılarında; 30 yaş üzerindeki her biri, arthrit veya osteoporozu (kemik erimesi) olanlar, menopoza girmiş bayanlar, gebeler ve yepyeni anne adaylarımız, diyabet, hipertansiyon ve kanser benzeri sıhhat sıkıntıları olanlar, sigara içenler, kısa süre öncesinde operasyon geçirenler, enfeksiyonlara açık olanlar ve bel meselelerine yakalanmaya genetik olarak meyilli durumda olan bireylerin rizikosu daha yüksek oluyor.

Kas Orijinli Ağrılar
Bel ağrılarının pek çoğu adele kökenlidir. Normalde alışık olmadığınız civarı zor bir etkinlik sonucu, bel bölgesindeki kaslarda gerilme olabilmektedir. Mal taşımak, bavul taşımak veya uzunca bir yolculuk sonrasında beliniz ağrıyabilir ki bu tip ağrılar belli bir süre dinlendikten hemen ardından geçer. Bununla Birlikte mevsim değişiklikleri, rüzgarda kalmak, klima çarpması benzeri etkenler de bu adalelerin tutulmasına ve bel ağrısına sebep olabilir.

Bel ağrılarının bir yabancı sorumlusu da fit karın adaleleri olabilmektedir. Karın adaleleri fit olduğunda, onların tembelliğini örtmek amaçlı bel bölgesindeki kaslar devreye girer. Fakat bu kez de bele ekstra yük biner. Gerçek duruş şekilleri ve itinalı egzersizle karın adaleleri kuvvetlendirebilir. Karın kaslarını güçlendirmek beli rahatlatmak tarafından mühimdir. Böylelikle beliniz de pratik kolay incinmez.

Stres
Stresin vücudumuza başka biçimlerde kayıp verdiğini biliyoruz. Bunlardan biri de bel ağrılıdır. Baskı hormonu sebebiyle gerilen bel adaleleri, bel ağrısına kapı aralayabilir. Bilhassa iş hayatındaki stresle birlikte, zaman içerisinde gerilen beden böyle auta bir imdat daveti gönderir. İşini sevmeyenler, tüm zaman yabancı bir yerde olmanın hayalini kuranlar ve baskı altında çalışanlar bel ağrısından şikayetçi olabilirler.

Kötü Duruş Pozisyonları
Uzun saatler süresince hareketsiz bir şekilde oturmak bel ağrılarının en yaygın sebepleri içerisindedir. Son Zamanlarda bilhassa bilgisayar başından kalkmadan, oturarak çalışan kişilerde bu şikayetlerde yükseliş görülmektedir. Hareketsizliğe bir de kambur oturma eklendiğinde, işler iyice kötüye gitmeye başlar. Kambur oturduğumuzda beldeki kaslar gevşek bir pozisyon alır. Bu adalelerin gevşek pozisyonu omurları olması gerektiği kadar desteklememeleri anlamına gelir. Bu şekilde hem bir omurların yıpranma zamanı hızlanır hem bir de disk kaymalarına yol açılır.

Bel Fıtığı
Bel fıtığı, siyatik veya disk hernisi adlarıyla da bilinir. Zor kaldırma, zorlayıcı hareketler veya bir büyük kaza sonucu, omurlar arasındaki disklerin bozulması veya yırtılması sonucu omurlar arasındaki kıkırdak dışarı çıkar ve bel fıtığı meydana çıkar. Fıtık sebebiyle bölgedeki sinirlerin sıkışması, bel ağrısına ve her geçen gün topuğa civarı inen şiddetli ağrılara sebep olabilir.

Bel fıtığının başka türler vardır ve her bel fıtığı kesinlikle operasyon gerektirmez. Fıtık ameliyatında fıtıklaşmış disk boşaltılır. Operasyon sonrasında uyarı edilmezse fıtık tekrar oluşabilir. Sigara içilmamacı, kilo almamaya uyarı etmeli, pek ağırlık kaldırmamalı ve bel sağlığına uygun bir yatakta uyumalıdır.

 

Fazla Kiloların Etkisi
Fazla kilolar bireylerin sağlığını birçok başka açıdan tehdit eder. Kalp damar hastalıkları, tansiyon, şeker rahatsızlıkları dışında pek kilolar, bele gereğinden çok yük binmesi ve bunun sonucu olarak bel ağrısı anlamına gelmektedir.

Bel Kayması
Omur adı verilen ve omurgamızı oluşturan kemikler düz bir çizgi şeklinde ardı ardına sıralanır. Zorlama, düşme, büyük kaza sebebiyle veya yaşa bağlı olarak omurlar bu düz çizgiyi bozup, birbirlerinin üzerine gerçek kayabilir ve bu duruma bel kayması denir. Bel fıtığıyla karıştırılır ama bel fıtığında omurlar arasındaki kıkırdak sıkıntı yaratırken, bel kaymasında omurların kendisi başka bir deyişle kemik sıkıntı yaratmaktadır. Omurların kayması sinirler üzerinde stress veya gerilme yaratır ve bu da bel ve bacak ağrılarına sebep olur.

Bel kayması durumda olan kişiler belli bir mesafeyi yürürken bel ve bacak ağrısı yüzünden sık sık durmak isterler. Ağrının yanı sıra bacaklarda uyuşukluk, yanma ve kramp meydana çıkar. Ayakta durmak şikayetleri arttırır. Bel kayması başka derecelerine göre korseleme, fizik iyileştirme veya cerrahi müdahale ile iyileştirme edilebilir.

Kireçlenme
Eklemlerde uzunca dönemde meydana iştirak eden yıpranmalar, vücudun fizyolojik baskılara karşı daha dayanıksız olmasına sebep olur. Yaşlılıkla birlikte oluşan kireçlenme, pek çoğumuzu etkiler ve her geçen gün oluşan bu aşınma problemi, beli de kapsayan ağrılar meydana gelebilir.

Osteoporoz nedir?
Kemik erimesi olarak da adlandırılan osteoropoz aslında kemiklerin yoğunluklarını kaybetmesi ve böylelikle zayıflamasıdır. Osteoporoz hastalarında boyun ve bel kemikleri sıklıkla etkilenir ve bu hasta olanlarda çökme kırıkları, kronik bel ağrısının başlıca sebepleri içerisindedir.

Omurga Kırığı
Omurga kırıkları çoğunlukla bir trafik kazası, spor kazası veya yüksekten düşme benzeri talihsiz olaylar sonucu oluşur fakat yaşla birlikte kemik erimesi (osteoporoz) görülen kişilerde de, kemiklerin zayıflamasına bağlı olarak omurga kırığı meydana gelebilir. Kemik erimesi fazladan bayanlarda görülür. En yaygın belirtisi boyun, sırt ve bel ağrısıdır. Ağrı şikayetlerine, kol ve bacaklarda uyuşma, kasılma, hissizlik ve tuvaletini kaçırma benzeri şikayetler de eklenebilir.

 

İltihaplı Romatizma Türü: Ankilozan Spondilit (AS)
Daha çok anne veya babadan geçtiğimiz ve fazladan genç yaştakileri etkileyen, genetik bir rahatsızlıktır. Bağırsak ve idrar karayolu enfeksiyonları ve sedef rahatsızlığı, AS’yi tetikleyebilir. Bedendeki eklemleri, sırt ve boynu da etkileyebilir fakat en kocaman belirtisi iltihabi bel ağrısıdır. Bilhassa uzunca süre hareketsiz kalındığında yükselen bir ağrıdır bu. Hastalar, gece uyurken hareketsizlikle başlayan bel ağrısını, sabah uyandıklarında yüklü bir şekilde hissederler. Uyandıktan hemen ardından bel tutukluğu birden çok saat sürebilir. Pek çok bel ağrısı türünün aksine, bu ağrıya dinlenmek değil hareket etmek iyi gelir. Sırt ve boyun ağrıları başka bulgular içerisindedir ve hastalığın son evresinde sırtta kamburluk görülür.

Erken teşhisi pratik değil ve genellikle fıtık ile karıştırılan bir hastalık olduğundan, yukarıdaki bulgular size tanıdık geliyorsa, kesinlikle bir romatizmal hastalıklar uzmanına başvurmalısınız. Bu şekilde eklem bozuklukları, kamburluk ve şiddetli ağrılar benzeri sonuçları olmadan öncesinde, erken tanı edilebilir.

İç Organlardaki Rahatsızlıklar
Bel bölgesine yakın pankreas, böbrek, bağırsak, karaciğer benzeri organlardaki rahatsızlıklar ve eklem hastalıkları bel ağrısına neden olabilmektedir.

Bel Ağrısına İlişkin Risk Grubu
yaş üstü kişiler
Genetik yatkınlık, ailesinde bel ağrısı şikayeti olanlar
Gebeler ve yepyeni anne olmuş kadınlar
Romatizma veya kemik erimesi şikayeti olanlar
Menopoz zamanındaki kadınlar
Sigara tiryakileri
Yepyeni operasyon olmuş kişiler
Enfeksiyon hastalıkları
Güreş, halter, kürek, futbol, tenis ve jimnastik sporlarıyla ilgilenenler
Meslek icabı bir çok kez zor kaldıranlar, uzunca süre oturanlar
Bir Çok Kez baskı altında olanlar
Şeker ve tansiyon hastaları
Kanser hastaları

 

 

bel ağrısına çözüm, bel ağrısı için hareketler, bel ağrısı ilaç, bel ağrısı için doğal tedavi, bel ağrısına iyi gelen egzersizler, bel ağrısı nasıl olur, bel ağrısına hangi doktor bakar, bel ağrısı kremi, bel ağrısı ne iyi gelir, beli ağrıyan nasıl yatmalı, sırt ağrısına ne iyi gelir, ağrı kesici kas gevşetici kremler, belim ağrıyor eğilemiyorum, belin sol arka tarafında ağrı, kasık fıtık ağrısına ne iyi gelir, belin sağ tarafında ağrı nedenleri, belim ağrıyor hangi bölüme gitmeliyim

Bir yanıt yazın

Top