Buradasınız
Ana Sayfa > Bitkisel Çözümler > Bit Ve Sirkeden Kurtulmanın Yöntemleri Bitkisel Çözüm

Bit Ve Sirkeden Kurtulmanın Yöntemleri Bitkisel Çözüm

Bit Ve Sirkeden Kurtulmanın Yöntemleri Bitkisel Çözüm

Hayatımızın İçinde bir çok kimsenin yaşadığı veya başına geldiği sıkça rastlanan olaylardan bir tanesi olan saçlarda bir ve sirke olması hepimizi oldukça rahatsız eden ve can sıkan durumlardan kurtulmak ve çözüm üretmek adına sizlere bu konu hakkında bazı bilgiler sunmak ve bilgi paylaşımında bulunmak istedik daha çok sıkça okullarda çocuklardan bir birine geçtiğini bilmekteyiz

Saç bitleri minik altı bacaklı haşaratlar dır. Bitler insanlarda saç ve boyun benzeri bölgeler yapışarak insan kanından beslenirler. Bitler bir susam çekirdeği büyüklüğün dedirler ve bunları farklılık etmek kolay değil olabilmektedir . Bitlerin yumurtaları sirke olarak adlandırılır ve saçlara yakın ya da saç derisinde yapışık olarak dururlar. Bunları rastlamak ciddi anlamda kolay değil olabilmektedir . Bitler bir çocuktaki rahatsızlığı bir farklı çocuğa taşımazlar.

Bitlenme rizikosu durumda olan çocuklar kimlerdir

Saç bitleri yaygınlıkla minik çocuklarda görülür. Bu çocuklar gündelik bakıma gereksinim duyan, anaokulundaki ya da ilkokuldaki çocuklar olabilmektedir . Bu yaşlardaki çocuklar sık sık birbirlerine yakın oynarlar ve saç saça temas bu çocuklarda daha sık görülür. Bu çocuklarda tarak-fırça paylaşımı, şapka paylaşımı, saç tokalarının paylaşımı daha yaygındır. Bebekli yetişkinlerde saç bitleri daha yaygın görülebilmektedir.

Saç bitleri ne türlü yayılır

Saç bitleri bir çocuktan diğerine saçların temas etmesiyle ve saçlarda kullanılan fırça, toka benzeri şahsi eşyaların paylaşımıyla bulaşır. Bitler atlayıp, sıçrayamazlar, uçamazlar. Buna Bağlı Olarak çocuktan çocuğa sıçrama, atlama, uçma benzeri yollarla bulaşmazlar.

Saç bitleri ne türlü saptanır

Her ne civarı bitler ve sirkeler epeyce minik olsalar da ve kolay değil da olsa gözle görülebilirler. Saç bitleri beyaz, kahverengi ve koyu gri renklerde olabilmektedir . Çoğunlukla boynun arka bölümündeki ve kulak arkasındaki saçlarda yerleşmişlerdir. Sirkeler ise yuvarlak biçimli olup saç derisine yakın saçlara sıkıca yapışmış haldedirler. Sirkeleri atmanın en uyumlu yollarından birisi de banyo sonrasında ıslak saçları tarakla taramaktır.

Saç bitlerinin bulguları nelerdir

Çocukların çoğunda saç bitleri rastgele bir belirti göstermeyebilir. Ancak bulgular oluşursa en yaygın görülen bitlenme belirtisi saçlardaki kaşıntıdır. Saçlarda bitlerin davranış etmesiyle kaşıntılar oluşabilir. Bununla Beraber bu kaşıntı, kaşınan bölgenin bir bir sürü kez kaşınmasıyla saç derisi tahriş olabilmektedir ve kaşıntı hepten artabilir.

Saç biti alerjisi

Saç bitlerinin sokak açtığı kaşıntı haşere ısırıklarına karşın bir alerjik tepkiden kaynaklanabilir. Saç derisinin pek kaçınması tahriş ve yara oluşmasını tetikleyebilir. Kimi Zaman de olsa bu tahrişler enfeksiyona sokak açabilir . Şayet çocukta saç biti varsa ve saç derisinde bu kaşınmalardan dolayı kızarıklık, şişkinlik ya da acı benzeri duygular oluşursa çocuğu hekime göstermek gerekir. Nedeni Ise çocukta bir ten enfeksiyonu gelişmiş olabilmektedir .

Çocukta saç biti varsa ne yapmalı

Saç bitleri bizzat kendilerine gitmezler. Şayet çocuğun saçlarında epeyce pek bit ve sirke varsa öncelikle hekime göstermek gerekir. Çocukta saç biti ve sirkeden kuşku duyan ebeveynler de tanı amacıyla hekime göstermelidir. Şayet çocukta bitlenme varsa ya da bitten şüpheleniliyorsa başka aile üyelerinde de bu kaşıntı benzeri bulgulara bakmak gerekir. Nedeni Ise çocukta bir olması başka aile üyelerimde de bit rizikonunu artırır. Bununla Beraber genç okula gidiyorsa okulda da bu çeşit bitlenme bulguları olabilmektedir . Nedeni Ise aile azalarından birisinde bir görülürse rehabilitasyona başka aile mensuplarının de katılması yararlıdır .

Saçlardaki bitlerden arınmak için

Bit öldürücü otc ilaçlar yer almaktadır . Bu ilaçlar çoğunlukla emniyetli onay edilmektedir. Ancak bu ilaçların minik çocuklar amacıyla de öneri edilmiş olması gerekir. Başka Bir Deyişle minik çocuklarda öneri edilmeyen bir bit ilacı kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar bitleri öldürmekle beraber sirkeleri yok etmezler. Bu çeşit bit ilaçlarının kullanım sürelerine, dozlarına, yönergelerine iyi uyarı etmek gerekir. İlaç tedavisi olduktan daha sonra iki. iyileştirme 9-10 gün daha sonra gerekebilir. Şayet her iki iyileştirme de işe yaramazsa doktor daha kuvvetli bir ilaç verebilir.

Evdeki bitler için

Bitler bununla beraber yatak örtülerinde de olabilirler ancak buralarda uzunca yaşamazlar. Bit rehabilitasyonunda hanedeki yatak örtüleri, yastık kılıfları v.b. şeyleri de kesinlikle yıkamak gerekir. Daha öncelikle giyilmiş kıyafetleri de ateş gibi suda yıkamak gerekir. Şayet genç gece uyurken yakınında peluş oyuncağıyla uyuyorsa bu oyuncağı da 20 dk müddetle ateş gibi suya koymak gerekecektir. Ateş Gibi su peluş oyuncaktaki bit benzeri haşaratları öldürecektir.

Saç bitleri amacıyla hanede tatbik edilen çözümler

Bazı ebeveynler çocuklarındaki saç bitlerlinin yok edilmesinde mayonez, beyaz sirke ya da çay ağacı yağının işe yaradığını belirtmektedirler. Mayonez yönteminde bitleri öldürmek amacıyla saç derisine gece uyumadan öncelikle mayonez kalınca uygulanır ve duş başlığı takılarak uyunur. Daha Sonra erken kalkınca çocuğun saçları şampuanlanarak yıkanır ve taranır. Beyaz sirkenin ise saçlara yapışıp kalmış sirkeleri atmak amacıyla işe yaradığı söylenmektedir. Bu çeşit ev çözümlerinin artık bir biyolojik ispatı bulunmamaktadır. Bu çeşit tedaviler bit tedavisi amacıyla ana iyileştirme yolu olarak kullanılmamalıdır.

Saç bitleri ile ilgili gerçek malum yanlışlar

Saç bitleri ile ilgili da toplumda gerçek meydana geldiği varsayılan ancak yanlış malum konular vardır. Mesela saç bitlerinin yalnızca aşağı sınıfların belası meydana geldiği düşünülmektedir. Bu gerçek değildir. Bununla Beraber saç bitleri her an berbat bir hijyenin de göstergesi sayılmaz. Başka Bir Deyişle iyi hijyen şartlarında da çocukta saç biti olabilmektedir .

Saç bitlerinden korunmak için

Küçük çocukları saç bitlerinden muhafaza etmek amacıyla yapılabilecek bir sürü pek bir şey bulunmamaktadır. Nedeni Ise bitler çocuktan çocuğa rahatlıkla geçebilir. Yapılabilecek en güzel şey çocuğun saçlarını ve saç derisini itinalı olarak muayene etmektir. Bu bit ve sirkeleri erken bir dönemde saptama etmeye ve iyileştirme etmeye destekçi olabilir . Erken müdahale bit ve sirkenin başka aile azalarına ve farklı çocuklara dağılmasını önlemeye destekçi olacaktır.

Bir yanıt yazın

Top