Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > Mide Yanması Ne iyi Gelir Mide Yanması Tedavisi

Mide Yanması Ne iyi Gelir Mide Yanması Tedavisi

Hemen hemen her insanın hayatında yaşamış olduğu mide rahatsızlıkları mide yanması sıklıkla tekrarlaya biliyor veyea tüketmiş olduğumuz besinlerden kaynaklı mide yanması mide ekşimesi dediğimiz durumla karşı karşıya kalına biliyor bazı besinlerde kullanılan yağla alakadar bu durum zaman zaman görüle biliniyor bu durum midemin yanmasına veya ekşimesine neden oluyor bazı durumlarda midenizi üşütmeniz  durumunda daha önce rahatsızlık vermeyen bazı besinler  mideniz zarar verebiliyor

Mide yanması sık sık gözlenen bir şikayettir. Bilhassa, yiyecek yedikten ardından midede ve midenin üst tarafında bulunan yiyecek borusundaki yanma yakıntıları, sık sık tekrarlanmaya başlandığında bir sindirim sistemi rahatsızlığı belirtisi olabilmektedir. Mide yanması, hanede tatbik edilen temel yollarla iyileştirme edilebilir. Bununla birlikte, bu yollara ve hayat standardı değişikliklerine nazaran haftada iki kereden daha çok mide yanması yaşıyorsanız veya mide yanmanız ara vermeden bir iki zaman sürüyorsa bir profesyonel hekime başvurmanız gerekiyor.

 

Mide ekşimesinin birden fazla sebebi olabilir. En bilinenleri şöyle sıralamak mümkün:

 • Domates, portakal gibi asidik yiyeceklerle, asidik içecekler ve alkolün aşırı tüketimi

 • Tek seferde çok aşırı yemek yemek

 • Fazla çikolata ve aşırı yağlı yiyeceklerin tüketimi

 • Düzensiz beslenme

 • Karın bölgesinde oluşan yağlanma ve fazla kilolar

 • Stres, üzüntü, depresyon

 • Sigara alışkanlığı

 • Yemeği tam olarak çiğnemeden yutmak, çok hızlı yemek yemek

 • Laktoz ve gluten intoleransı

 • Antibiyotik gibi ilaçların yan etkileri

 

Mide ekşimesi veya yanması midede ve yiyecek borusunda hissedilen yanma şikayetidir. Yanma, yiyecek yedikten ardından, akşam olduğunda, uzanıldığında veya eğilince hepten kötüleşir. Bunun yakınında ağızda acı veya asidik tat hissedilebilir.

 • Mide yanması ne sebeple olur
  Mide yanmasının pekçok olası nedeni vardır. Aşağıda mide yanması şikayetine ne sebeple durumda olan rahatsızlık ve vaziyetler verilmiştir:

Gastroözofageal reflü: Reflü mide asidinin yiyecek borusuna geriye kaçmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Bu rahatsızlık yalnızca mide yanması değil, mide ekşimesi, göğüs kısmında yanma, yutkunma güçlüğü ve kuru öksürük benzeri yakıntılara de ne sebeple olabilmektedir. Çikolata, kafein, limon, baharatlı, yağlı ve kızartma yiyecekler, sarımsak, soğan ve domates semptomların artmasına ne sebeple olabilmektedir.
Gastrit: Gastrit midenin iç yüzeyinde bulunan dokunun enflamasyonudur (iltihaplanma). Gastritte hasta bununla birlikte bulantı, yiyecek sonrasında şişkinlik de hissedebilir. Gastrit iyileştirme edilmediğinde ülsere dönüşebilir. Ülserler mide kanseri rizikonunu artırır ve mide kanamasına sebep olur.
H. pylori enfeksiyonu: Helicobacter pylori (H. pylori) midenin asidik ortamında yaşayabilen bir bakteridir. Bu bakterinin mideye yerleşmesi mide yanması, bulantı, iştah ve kilo kaybı benzeri belirtiler gösterir. Toplumlarda çok fazla yüksek oranda yer alır ve uzunca zaman semptom vermeden seyredebilir.
İlaç kullanımı: Bilhassa, steroid olmayan antienflamatuvar ilaç grubuna giren ağrı kesiciler mide yanmalarına ne sebeple olabilmektedir. Bu ilaçların başında; aspirin, ibuprofen ve naproksen gelir.
Belirli gıdalara karşın hassasiyet: Çölyak rahatsızlığı olanlar gluten içerir gıdalara karşın, laktoz intoleransı olanlar ise süt ürünlerine karşın tepki gösterebilir. Bu tepki mide yanması hariç öbür yakıntılara de ne sebeple olabilmektedir.
Yukarıda izah eden vaziyetler hariç hazımsızlık, ülser, fıtık, mide kanseri, içki, sigara ve tütün tüketimi da mide yanmasına ne sebeple olabilmektedir.

 • Mide yanması ne türlü tanı edilir
  Mide yanması bir rahatsızlık değil belirti olduğundan, öncesinde mide yanmasına neden durumda olan rahatsızlık tanı edilmelidir. Hekiminiz tıbbi öykünüzü alacak ve sizlere kontrol edecektir. Bunun yanında midenizi incelemek amacıyla endoskopi tecrübe et bir tetkik de isteyebilir. Bu tetkikte ucunda kamera durumda olan çok ince bir boru midenizin içine ağız yöntemiyle sokulur ve burada yara olup meydana gelmediği araştırılır. İstenirse minik bir mide dokusu alınıp incelenmek amacıyla laboratuvara gönderilebilir. Doktorunuz H. Pylori enfeksiyonu veya şüphelendiği çeşitli rahatsızlıkları elemek amacıyla de ek testler isteyebilir.

Mide yanması ne türlü iyileştirme edilir?
Mide yanmasının tedavisi altta yatan tıbbi nedene yönelik çeşitlilik gösterir. Örneğin; şikayetlerinize H. Pylori bakterisi ne sebeple meydana geliyorsa, önce doktorunuz bu enfeksiyonu gidermek amacıyla bir antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Bunun dışarısında, bunun benzeri bir enfeksiyonunuz yoksa ve hafif gastrit belirtileri taşıyorsanız, diyetle desteklenen bir ilaç tedavisi uygulanıp midenin kendisini onarması sağlanabilir.

Mide yanmasında tıbbi rehabilitasyonunda, mide asidini nötralize etmeye destekçi durumda olan antasitler, mide asidini azaltabilen H2 reseptör antagonistleri (H2RA), veya lansoprazol veya omeprazol benzeri proton pompa inhibitörleri reçetelenir.

 • Mide yanması ne türlü engellenir
  Midenizi muhafaza etmek amacıyla yapabileceğiniz pekçok hayat standardı değişikliği yer almaktadır. Bunlar aşağıdaki benzeri sıralanabilir:

Sigara ve içki tüketimini kontrol altına almak: Sigara ve alkolün mide üzerindeki zararları kanıtlanmıştır. Yalnızca midenizin değil, genel sağlığınızın gelişmesi amacıyla bu ürünlerden olası olduğunca uzak durmaya çalışabilirsiniz.
Az ama sık sık yiyecek yemek: Yemekleri fazla miktarda yiyecek, mide duvarının gerilmesine ne sebeple olarak midenizin rahatsızlığına katkıda yer alır. Az fakat sık sık aralıklarla yemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.
Mideye zarar veren gıdalardan kaçınmak: Baş Bölgesinde kafein olmak üzere, çikolata, soğan, sarımsak benzeri gıdalar mide hassasiyetini artırabilir. Bununla Birlikte yiyecek hazırlarken fazla yağ kullanmamaya dikkat etmek de önemlidir.
Mideye zarar veren ilaçlardan kaçınmak; yukarıda sayılan ağrı kesiciler hariç daha pekçok ilaç mide mukozasına zarar verebilir. Eczaneden ilaç almadan öncesinde bu durumu eczacınıza bildirebilirsiniz. Bununla Birlikte kronik olarak kullandığınız ilaçlar varsa mide yanması şikayetinizi muhakkak doktorunuza bildirin. Sizlere bu ilaçların alternatifleri varsa reçeteleyebilir veya bir mide koruyu ilaç tavsiye edebilir.
Giysilerinizi gözden geçirmek: Bilhassa mide etrafını fazla sıkan kemer, pantolon veya öbür giyecekler midedeki asitin yiyecek borusuna kaçmasını kolaylaştırabilir. Bu sebeple olası olduğunca daha rahat elbiseler tercih etmek bilhassa reflüsü olanlarda önem kazanmaktadır.
Yatarken yastığınızı yükseltmek: Reflü benzeri hastalıklarda, yatmak mide yanmasını hepten kötüleştirebilir. Yatma süreci geldiğinde, üst bedeninizi yükseltmek amacıyla birden çok yastık kullanabilirsiniz. Reflü yastığı olarak satılan yastıklar, belden yukarınızı yükselterek daha rahat uyumanızı sağlayabilir.
Yatmadan öncesinde yiyecek yememek: Midenizin besinleri iyice sindirebilmesi amacıyla zaman tanımak güzel bir fikirdir. Bu sebeple yatma saatinize 3 saat kala yiyecek yemeyi bırakmalısınız.

 • Mide yanmasına ne iyi gelir

Mide yanması amacıyla hanede uygulanabilecek pekçok doğal iyileştirme yer almaktadır. Bunlar aşağıdaki benzeri özetlenebilir:

Karbonatlı su karışımı: Karbonat mide asitlerini nötralize ederek, bir takım mide yanması ataklarını yatıştırabilir. Bunu yapmak amacıyla, bir çay kaşığı karbonatı bir bardak su içerisinde çözün ve yavaşça amacıyla.
Zencefil: Zencefil yüzyıllarca pekçok halk aracılığıyla mide ekşimesi amacıyla kullanılmıştır. Zencefil yalnızca mide yanmasını değil bulantısını da hafifletir. En sevdiğiniz kek tariflerine, çorbalara ve öbür yemeklere rendelenmiş veya doğranmış zencefil kökü ekleyebilirsiniz. Eğer yemeklerde zencefil kullanamıyorsanız, çayını yapıp içebilirsiniz. Zencefil çayı, çiğ veya kurutulmuş zencefil kökünü kaynayan suda bekleterek yapılabilir. Piyasada hazır satılan zencefil çaylarını da deneyebilirsiniz. Zencefilli de olsa karbonatlı içecek olduğu amacıyla zencefilli gazoz tercih etmemelisiniz. Bununla Birlikte bu tip gıdaların içerisinde gerçek madde değil, aroma vericiler yer alır.
Meyan kökü: Meyan kökü, mide yanması rehabilitasyonunda kullanılan diğer bir halk ilacıdır. Yiyecek borusunun (özofagus) iç yüzeyindeki mukoza kaplamasının artmasına destekçi olabileceğine inanılır, bu da yiyecek borusunu mide asidinin ne sebeple olduğu zararlardan koruyabilir. Meyan kökü gıda takviyesi olarak tercih edileceği zaman içerisindeki glisirizin tecrübe et fazla şekerli ve zararlı olabilecek maddeyi almamak amacıyla DGL (deglycyrrhizinated) formu tercih edilmelidir. Yine de bu maddenin uzunca zaman veya fazla tüketimi tansiyonu yükseltip, potasyumu düşürebileceğinden, alınmadan öncesinde mutlaka doktora danışılmalıdır.
Elma sirkesi: Elma sirkesi yine bir takım insanlarda mide yanması ve ekşimesine iyi gelebilir. Bununla birlikte elma sirkesi su ile seyreltilerek yavaş yavaş içilmelidir.
Sakız: 2014 senesinde yapılmış durumda olan bir araştırmaya yönelik, yemeklerden ardından yarım saat sakız çiğnemek mide ekşimesini ve yanmasını azaltmaktadır. Bunun olası nedeni, sakızın tükürük üretimini artırarak mide asidinin seyrelmesine katkıda bulunmasıdır.
Sağlıklı günler dileriz.

 

 

Bir yanıt yazın

Top