Buradasınız
Ana Sayfa > Bitkisel Çaylar > Papatya Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Papatya Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Papatya Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Yaradan ne kadar dert verdiyse de bir o kadarda derman vermiştir tamamen doğal olan ürünlerden yapa bileceğimiz ve sağlıklı beslene bileceğimiz  papatya bir çok derdin dermanı oluyor. Doğal şifa kaynaklarından biri meydana gelen papatya son zamanlarda ten rahatsızlıklarında, uykusuzluk, baskı, mide ve bağırsak sorunları benzeri birçok hastalığın iyileşmesinde çok gösterişli bir nebat türüdür. Papatya kaynatılıp çay olarak tüketilebileceği benzeri yoğurt ile karıştırılarak da yenebilmektedir. Ülkemizde genellikle çay olarak tüketilen papatya, çağdaş tıpta da üretilen birçok ilacın içinde faktör madde olarak kullanılmaktadır. Fakat her şeyin pek tüketiminin vücuda kayıp vermesi nedeni ile papatya çayının pek kullanımı de vücuda kayıp vermekte ve hormonal balansı bozmaktadır. Bu sebeple gün içerisinde en pek 2 fincanı geçmeyecek civarı papatya çayı içmelisiniz.

Papatya çayının en mühim özelliği hudut ve stresi yatıştırarak vücuda rahatlık sağlamasıdır.

Yalnızca bu özelliğiyle değil pekçok rahatsızlığın rehabilitasyonunda de çok iyileştirici tesirleri yer almaktadır. Bunlar;

-Uyku bozuklukları rehabilitasyonunda kullanılmaktadır.

-Romatizma hastalığında kullanılmaktadır.

-Deri döküntüsüne sokak açan ten rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde kür olarak kullanılmaktadır.

-Sindirim sisteminin itinalı çalışmasında etkilidir.

-Mide ve bağırsak problemlerinde tüketilmektedir.

-Ağız ve diş eti hastalıklarını önlemede yardımcıdır.

-Kadınların regl çağı kasılmalarını hafifletir.

-Sırt ve bel ağrılarının azalmasında etkilidir.

-Grip ve ilgisiz algınlığına sıkı ciro ve bağışıklığı güçlendirir.

Yağ yakıcı tesire sahiptir.

Ayrıca gösterişli bir antioksidan kaynağı ve nemlendirici özelliği yer alan papatya çayı, ten temizliğinde ve yenilenmesinde çok yararlıdır. Gözaltı morluklarının ve sivilcelerin giderilmesinde gösterişli meydana gelen papatya, ten sıhhatini korumaktadır, ölü hücreleri temizler ve cildin ışıl ışıl bir görünüm kazanmasını olanağı sağlar.

Papatya Çayı Ne Türlü Yapılır?
Önemli bir şifa kaynağı meydana gelen papatya çayı kısa zamanda hazırlanabilen ve beden sıhhati amaçlı gündelik tüketilmesi gerekli olan bir çaydır. Bunun amaçlı 2,3 yiyecek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin üst kısmına 1/2 litre kaynamış su ekleyerek 4-5 dk demlenmesini beklemeniz yeteri kadar olacaktır. ileri ki zamanlarda süzdüğünüz çayınızı isteğe yönelik bal ya da limon ekleyerek tüketebilirsiniz.

Papatya çayı cilde yararları birçok fayda sağladığı benzeri çok tüketildiğinde de hormonal balansı bozmakta ve vücuda kayıp vermektedir. Bunun dışarısında papatya çayını kan inceltici ilaç kullanan hastalar, gebelik ve emzirme çağındaki bayanlar kesinlikle hekim denetimi altında tüketmelidir.

Papatya çayı zayıflatırmı? Şayet kilo probleminiz var ise yağ yakmak istiyorsanız papatya çayı yağ yakıcı özelliği vardır şayet tesirini artırıp kısa zamanda yağlarınızdan ve kilolarınızdan arınmak istiyorsanız ? Papatya çayı içerken diet uygulayabilirsiniz

Bir yanıt yazın

Top